Zeytin yağı GMS gıda

ZEYTİN YAĞI

Eğenin Zeytin Yağları

Zeytin yağı, Akhisar yöresinin zeytinyağlarını, yurdumuzun zeytin üretilen diğer yörelerinden farklı kılan en önemli özelliği; daha lezzetli, hafif ve asit oranının düşük olmasıdır. Bu özelliği ile İtalya’nın Toskana Vadisi ile yarışmaktadır. Akhisar, rakım olarak çok yüksekte olmaması hatta ova üzerinde olmasına rağmen çok rüzgâr alan bir bölgedir. Bu nedenle zeytinliklerin çevresinde birçok rüzgâr santrali kuruludur. Bu rüzgârlar zeytinlerinin ve yağlarının daha lezzetli olmasındaki em önemli etkenlerden biridir.

Zeytin Yağı Fiyatı

Ürünümüzün “piyasada satılan diğer yağlardan neden daha pahalı olduğu?” Sorusu ilk akla geleceğinden bu sorunun cevabından hareketle gerekli açıklama yapılacaktır. Şöyle ki;

Zeytinyağı, tıpkı altın gibi borsası olan bir üründür. Nasıl ki; altının 24 ayarı ile 14 ayarı arasında bir fiyat farkı bulunuyorsa zeytinyağında da asit oranına göre bir fiyat farkı bulunmaktadır. Asit oranı 0.00 ile 0.10 arası olan yağlar en pahalısı olmakla birlikte sıfıra ne kadar yakınsa o kadar daha değerlidir (Örneğin, bizim yağlarımızın asit oranı 0.03 ile 0.06 arasıdır). Şayet asit oranı, 1.00 ile 1.50 arası olursa litre başına ortalama 5 TL daha ucuz, 1.50 ile 2.00 asit oranı olursa 10 TL daha aşağı olmaktadır. Eğer 2.00 üstünde bir asit oranı olursa bu yağlar “riveria” denilen yağlardır. Litre fiyatını ise 15 TL ye kadar almak mümkündür. (Bu rakamlar zeytinyağının borsasına göre 1 ile 3 TL değişebilir). Fakat bu yağları asla sofranızda kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü Riveria yağlar, yağ için sıkılan zeytinlerin arta kalan posalarının ısıtılarak tekrar sıkılmasıyla elde edilen sanayi tipi yağlardır. (kızarmada kullandığınız yağı yemek yapmakta kullanmak gibi). Fiyatının ucuzluğu yüzünden insanların en çok satın aldıkları fakat satın aldıktan sonra ise “ağır bir kokusu vardı, tadı değişikti, yiyemedik” gibi şikâyetleri sıraladıkları yağlar bu yağlardır. Bir de “karışım” denilen ve “ayçiçeği, mısırözü, pamuk ve kanola yağları ile riveria” denilen yağların gıda boyası ve maddesi ile karışımından elde edilen ve sonra AVM önlerinde, gıda fuarlarında “hakiki soğuk sıkım yağ” diye yetmiş beş ile doksan liraya satılan yağlar vardır.

sadıcım doğal zeytin yağ GMC gıda Ankara

Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytin Yağı

Peki, bizim ürünümüzün özellikleri nelerdir?
1- Ürünümüz Akhisar’da zeytin hasadının başladığı ekim ayının ilk haftasında toplanan zeytinlerden elde edilmektedir. “Erken Hasat” yağlarda 5-6 kilo arası zeytinden 1 litre yağ elde edilmektedir. 1 kilo ham işlenmemiş zeytinin ise hal fiyatı ortalama 5 TL dir.
2- Yağımız asit oranı 0.03 ile 0.06 arası olup istenilen teste açıktır. Hatta beğenilmezse içinde 250 ml tüketilen yağımızı her zaman iade edilebilir.
3- Yağlarımız aynı zamanda firmamızın zeytinlerini temin ettiği ve sattığı Karabacak Zeytinlerinin üretildiği Akhisar Ballıca Kasabasının ve çevresinin mahsulüdür.
4- Yağlarımızın elde edildiği zeytinler yöre tabiriyle “domat” denilen yeşil zeytinlerdir. Siyah zeytinden elde edilen yağların asit oranı yeşil zeytine göre daha yüksektir.
5- Yağlarımız aynı zamanda piyasada “zeytinyağı sütü” olarak pazarlanmaktadır.
6- Yağlarımızı bizzat Ballıca kasabası ve çevre köylerinden üreticilerden temin etmekteyiz.
7- Yağlarımızda kesinlikle hiçbir karışım bulunmamaktadır. Bu ne demektir? Piyasada satılan yağların bir kısmı düşük asit oranlı yağ ile yüksek asit oranı yağın karışımı ile elde edilmektedir. Pek çok markalı yağların üretimi bu şekildedir. Bu nasıl yapılmaktadır? Örneğin 0.03 asit oranlı bir yağ ile 1,5 ya da 1,6 asit oranlı aynı miktarlarda yağ karıştırılmakta ve sonuçta 0.08 ve 0.09 asit oranlı yağ elde edilmektedir. Yani 24 ayar altın ile 18 ayarı karıştırıp 24 ayar altın satmak gibi. O nedenle alacağınız yağın asit oranını mutlaka satıcılardan sorup öğrenmenizi tavsiye ederiz.
FOTOĞRAFLARA HAKİKİ YAĞ OLDUĞUNUN ANLAŞILMASI İÇİN KIŞ SOĞUĞUNDA ARAÇ İÇİNDE DONMUŞ HALİ YÜKLENMİŞTİR.